Ваша скидка: -10%
Model:
71700111000Brand:
Calpeda
Очень много
43,897.96грн.39,508.17грн.
Pump type
центробежныйSelection by flow rate in m³/h
10.8Selection by head in m
20.5| pump calpeda B-CM41E | |
| Head : | 20.5 m |
| Flow rate: | 10.8 m3/h |
| Pump power: | 1.1 kW |
| Pump type : | centrifugal |
| Voltage : | 220V |
| Pump material : | bronze |
| Wheel material : | brass |
| Pump position : | horizontal |
| Connection type : | thread |
| Nozzle diameter : | 1 1/2x1 1/2 inch |
Apply
For liquids with medium the content of impurities and emulsions, as well as in industry and agriculture.
Operating Limits
These pumps have the following limitations:
- Liquid temperature from -10°С to +90°С.
- Ambient air temperature not more than 40°С.
- Suction lift max. 8 m
- Maximum allowable final pressure in the pump housing: 6 bar.
- Maximum allowable solids diameter: 4 mm.
- Continuous operation.

-10.jpg style=)




We have mechanical seal in stock for calpeda B-CM41E pump

Pump Calpeda B-CM 41E
Pump Calpeda B-CM 41E
Buy Pump Calpeda B-CM 41E with delivery in Ukraine. Original or analogue. availability in stock or on order
Pump Type
Pump type
центробежный
Flow
Selection by flow rate in m³/h
10.8
Head
Selection by head in m
20.5
Pump Power
Pump power, kW
1.1
Voltage
Voltage, V
220
Pump Material
Pump material
бронза
Impeller Material
Impeller material
латунь
Pump Location
Pump location
горизонтальное
Connection Type
Connection type
резьба
Impeller Type
Impeller type
центробежное
Dimensions and weight
Reviews: 0
There are no reviews for this product.
Похожие товары
