Ваша скидка: -10%
Model:
70NA0380000Brand:
Calpeda
Очень мало
37,437.40грн.33,693.66грн.
Pump type
центробежный Ин-лайнSelection by flow rate in m³/h
13.2Selection by head in m
22.6| pump calpeda NRM 40/160B | |
| Pressure: | 22.6m |
| Feed: | 13.2m3/h |
| Pump power: | 1.5 kW |
| Pump type: | centrifugal In-line |
| Voltage: | 220V |
| Pump material: | cast iron |
| Wheel material: | cast iron |
| Wheel type: | centrifugal |
| Pump location: | vertical |
| Connection type: | flange |
| Diameter of nozzles: | 40x40mm |
Calpeda NR, NR4 - centrifugal monobloc pump with direct connection of electric motor, pump part and impeller on one shaft . The pump body has pressure and suction nozzles of the same diameter, located opposite each other in one line of the "in-line" type (multi-row execution). Connection: flange according to EN 1092-2, PN 10.
Application
Pumping clean, uncontaminated liquids that do not contain abrasive impurities and do not come into contact with pump materials (solids content Max.-0.2%). It is used in heating, air conditioning and cooling circulation systems. It is used as in household and industrial spheres of the national economy.
Specifications:
- Temperature of pumped liquid: -10 °С + 90 °C
- Ambient temperature: up to 40 °C
- Manometric suction height: up to 7 m.
- Casing pressure: 10 bar (16 bar).
- Continuous operation mode.
Materials
- Pump body: cast iron EN GJL 200 1561.
- Impeller: cast iron EN GJL 200 1561, brass (P-Cu Zn 40 Pb 2 UNI 5705 per NR 50 ).
- Shaft: chrome-nickel steel (stainless steel AISI 430 or AISI 303).
- End seal: graphite - ceramic - NBR.
Electric motor
- Asynchronous 2-pole electric motor 50 Hz, n=2900 rpm.
- NR: three-phase - 230/400 V (±10%);
- NRM: single-phase - 230 V (±10%) ;
- Asynchronous 4-pole electric motor 50 Hz, n=1450 rpm.
- NR4: three-phase - 230/400 V (+-10%);
- NR4M: single-phase - 230 B (+-10%);
- Isolation class: "F".
- Protection class: IP 54.
- The design complies with the IEC 60034 standard.
- Special versions IP 55, 60Hz - on request.





pump calpeda NRM 40/160B
pump calpeda NRM 40/160B
Pump Type
Pump type
центробежный Ин-лайн
Flow
Selection by flow rate in m³/h
13.2
Head
Selection by head in m
22.6
Electric Motor
Rotation speed, rpm
2900
Pump Power
Pump power, kW
1.5
Voltage
Voltage, V
220
Pump Material
Pump material
чугун
Impeller Material
Impeller material
чугун
Pump Location
Pump location
вертикальный
Connection Type
Connection type
фланец
Impeller Type
Impeller type
центробежное
Dimensions and weight
Reviews: 0
There are no reviews for this product.
Похожие товары
