| pump calpeda NCD332-120/180 | |
| Head : | 6m |
| Flow : | 6m3/h |
| Pump power: | 0.265+0.265 kW |
| Pump type : | double circulation |
| Voltage : | 220V |
| Pump material : | bronze |
| Impeller material : | composite |
| Impeller type : | centrifugal |
| Pump location : | any |
| Type of connection : | thread |
| Spigot diameter : | 2x2inch |
Circular pump calpeda NCD332-120/180 for domestic hot water
Design:
The pump housing has suction and delivery bells of the same diameter and located on the same shaft (multi-row design).
Brass or cast iron threads on request.
Apply:
For clean fluids without abrasive particles that are not aggressive to pump construction materials.
Use in domestic heating installations.
Operational limits:
Liquid temperature +5°C to +110°C ( -10°C to +110°C for NC3.. 70,80,120).
Ambient temperature is no more than 40°C.
Sound pressure: no more than 43dB(A)
Glycol max: 50% (if glycol is over 20%, check performance data).
Max pressure: 10 bar.
Minimum suction pressure bar: | |||
TYPE | Temperature | ||
50°C | 80°C | 110°C | |
NC3 ..40,50,60 | 0.05 | 0.4 | 1,1 |
NC3 ..70 | 0.05 | 0.4 | 1,1 |
NC3 ..80,85,120 | 0.05 | 0.4 | 1,2 |
Electric Motor:
Asynchronous 2-pole motor, frequency 50 Hz.
Manual 3-speed rev switch.
NC3: mono-phase 230V
Isolate class "H".
IP 44 Protective Device.

pump calpeda NCD332-120/180
pump calpeda NCD332-120/180
Pump Type
Flow
Head
Pump Power
Voltage
Pump Material
Impeller Material
Pump Location
Connection Type
Impeller Type
Dimensions and weight
There are no reviews for this product.
